Ogłoszenia Tarchomin na NaszTarchomin.pl > Usługi i Firmy > Współpraca biznesowa > Nowa matryca Vat - odroczenie

Archiwalne: Nowa matryca Vat - odroczenie

03.04.2020


Może to mało istotne w dzisiejszej sytuacji ale jesteśmy po to, by informować o wszystkim.
Nie trzeba się stresować, okazało się że Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu zastosowania nowej matrycy stawek podatku VAT. Na dzień dzisiejszy podano że termin od którego ewentualnie zacznie obowiązywać to 1 lipca 2020 r.
Oficjalny komentarz i wytłumaczenie ze strony ministra finansów Tadeusza Kościńskiego:
„Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT”.
Co miało zmienić się w nowej matrycy? - aktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, to tak skrótowo, ale póki co na razie tego nie będzie.
Co oznacza odsunięcie terminu?
- stosowane będą dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku,
- do celów opodatkowania VAT będzie stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008),
- wydane do 30 czerwca 2020 r. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od 1 lipca 2020 r.

1 zł