Ogłoszenia Tarchomin na NaszTarchomin.pl > Usługi i Firmy > Współpraca biznesowa > UWAGA NOWE STAWKI VAT od listopada

Archiwalne: UWAGA NOWE STAWKI VAT od listopada

05.11.2019


By nie było nudno, kolejne zmiany w stawkach VAT
Bez szumnych zapowiedzi, bez medialnego wcześniejszego anonsu 1 listopada weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).
Czego dotyczy? - w głównej roli występuje prasa (gazety) i e-booki.
Od tego dnia (1 listopada) zmiany wyglądają następująco:
książki wszelkiego rodzaju, także w formie elektronicznej podlegają następującym stawkom
- 5-proc. (dotychczas opodatkowane 23 proc. stawką VAT),
gazety, dzienniki i czasopisma, także e-prasa
- 8-proc (dotychczas opodatkowane 23 proc. stawką VAT),
warzywa, produkty przemysłu młynarskiego, pieluchy, podpaski higieniczne i tampony
- 5-proc VAT
produkty lecznicze dopuszczonym do obrotu na terenie RP, usługi weterynaryjne i usługi fryzjerskie
- 7-proc VAT
To tylko wybrane elementy z opublikowanej ustawy, w załącznikach ustawy bez problemów możecie Państwo odszukać pozycje które mogą Was zainteresować.
Dodatkową nowością jest WIS.
Cóż to takiego?
WIS - czyli Wiążąca Informacja Stawkowa - od 1 listopada przedsiębiorcy mogą występować do fiskusa o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) w kwestii VAT.
Wiążąca Informacja Stawkowa będzie zobowiązywać organ podatkowy wobec podatnika, dla którego została wydana – w odniesieniu do towaru albo usługi, która jest jej przedmiotem. Z ochrony będą mogli również korzystać inni podatnicy, którzy będą zaangażowani w obrót towarem lub świadczący usługi objęte Wiążącą Informacją Stawkowową.
Kto wyda taką decyzję? - decyzje będzie wydawał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Będzie tam zawarty opis towaru albo usługi, albo kilku towarów lub usług, które razem składają się na jedno świadczenie, ich identyfikację według odpowiedniej klasyfikacji i właściwą stawkę podatku VAT.
Wiążąca Informacja Stawkowa ma ułatwić stosowanie przepisów odnoszących się do stawek podatku VAT, a także zapewniać im w tym zakresie odpowiednią ochronę. Ma być gwarancją, że oferowany przez przedsiębiorcę produkt lub usługa opodatkowany jest właściwą stawką VAT.
Opłata - za wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pobierana będzie opłata w wysokości 40 zł.
Wiążąca Informacja Stawkowa będzie mogła dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Wówczas wchodzi w życie zasadnicza część tzw. nowej matrycy VAT. W okresie przejściowym, tj. od 1 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r., w zakresie stawek VAT obowiązujących do 31 marca 2020 r. będzie można – co do zasady – wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego. Od tej zasady są jednak wyjątki. Podatnik będzie mógł zwrócić się o wydanie WIS w zakresie stawek VAT, które zmieniają się 1 listopada br. Niewielka część nowej matrycy VAT zacznie bowiem obowiązywać tego dnia.
I na razie tyle informacji o zmianach, czyli znowu do księgowych z pytaniami czy musicie zmieniać stawki Vat.
https://www.kasfisk.com/nowe-druki
https://www.kasfisk.com/post/zmiany-stawek-vat
https://www.kasfisk.com/